«Іван Франко – трибун народний, пророк – ватаг, ратай – співець і громадянин благородний». М. Вороний
У 2016 році виповнюється 160 років від дня народження та 100 років від дня смерті величного українського письменника, поета, публіциста, перекладача, вченого, громадського і політичного діяча Івана Яковича Франка. «Я син народа, що вгору йде...» - крізь простір і час линуть до нас пристрасні слова Великого Каменяра, осяяні сподіваннями на те, що його важка праця в ім’я кращого майбутнього народу не пропаде даремно, буде оцінена наступними поколіннями людей. Іван Франко ніколи не перестане дивувати нас своєю неосяжною Величчю. І ми повинні стояти віч-на-віч перед цим як вдячні і допитливі учні. Йому - 160. Що можна подарувати на такий поважний ювілей? Найцінніший подарунок – пам’ять і розуміння.
Зараз проводять тисячі заходів на честь І. Франка. Учні та вчителі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ступенів теж долучаються до всенародних святкувань. Сподіваємося, Іван Франко був би не проти, аби ми відсвяткували Його день народження у форматі ретроспективної екскурсії по його творах - сліди в сліди, пейзаж у пейзаж – на відстані більше півтора століття: він не любив гучних промов і пишних вистав.
19 жовтня учні 3 класу та класний керівник Валентина Борисівна Кузьменко провели літературну зустріч у світлиці «По сторінках улюблених казок І.Франка». Діти з задоволенням вгадували казки за поданим початком чи закінченням казки, інсценізацією чи за мультиком. Бібліотекар школи Таміла Василівна Тимченко виступила перед учнями з повідомленням про творчість І. Франка, презентувала виставку літератури письменника та запросила учнів до активного ознайомлення зі ще невідомими його творами. Презентація містила безліч цікавої інформації про вшанування пам’яті про Каменяра в музеях, пам’ятниках, назвах вулиць і міст. Сьогодні ім’я Івана Франка носять Львівський університет, Дрогобицький педінститут, театр опери і балету у Львові і український драматичний театр у Києві. Діє меморіальний музей у Львові та музей-садиба в Нагуєвичах. Його пам’ять з шаною зберігає весь народ України.
20 жовтня учнів школи запросили на літературно – музичний вернісаж «Нам пора для України жить…» учні 10 класу та їх класний керівник, учитель української мови та літератури Наталія Леонідівна Карпова. Яскравим відображенням патріотичної тематики творчого життя Івана Франка стали відеоілюстрації та повідомлення учнів. Ведучі свята Валерій Масюк та Діана Масюк вели присутніх по сторінках творчості поета. Родзинкою програми стало декламування віршів напам’ять учнями 5 класу – Іриною Виноградовою, Сашею Молодиренком, Антоном Житомирським, Софією Плахотньою, Мірою Мисан. Вшанували пам'ять поета, читаючи його твори: Іван Хоменко «Вступ до поеми «Мойсей», про надуманий і справжній патріотизм читав Влад Пістряк.
Учні з задоволенням переглянули відеопрезентацію «Іван Франко» з серії «Обличчя української історії», відеоролик «Каменяр», де вірші Франка читають прикордонники Донецького прикордонного загону, проводячи паралель між написаним Франком і сьогоденням, наголошуючи на злободенності Франкової поезії, відеокліп «Не пора» (…москалеві і ляхові служить…). Влад Макаревич виконав пісню «Ой у лузі червона калина»
На завершення заходу восьмикласники Оксана Ілічук, Василь Лохно, Надія Паніван з задоволенням читали свої улюблені поезії І.Франка, переконуючи присутніх в тому, що "Все, що мав у житті, він віддав для одної ідеї, і горів, і яснів, і страждав, і трудився для неї..."
Сподіваємось, що після таких заходів Іван Франко перестане бути просто письменником з підручника, а стане зрозумілішим і цікавішим як людина, і як митець. Адже ще Максим Рильський сказав «Іван Франко – розум і серце нашого народу».
|